Bir ve Beraber Olmak
  1. Anasayfa >
  2. Köşe >
  3. Bir ve Beraber Olmak
    img

Bir ve Beraber Olmak

"Önce ben" demek, kıskançlığın temelini oluşturur. Tüm olumsuz duygu ve düşüncelerin temelinde "Ben" diğer deyişle"Ego" yatar. Başkalarına kızarız, öfkeleniriz, çok rahat eleştiririz de tek kusursuz biz oluruz. Başkalarını değerlendirir, hüküm verir, sınıflandırır ve cephe alırız. Birlikten uzaklaşmak böyle başlar. İnsanı insana düşman yapan, Allah'ın emirlerine aykırı davranmasını isteyen şeytanın işi de kolaylaşmış olur.

Bencilliği yok etmek adına, "Nerede dirlik, orada birlik... Bir elin nesi var iki elin sesi var... Yalnız kuş yuva yapmaz, yalnız taş duvar olmaz..." gibi daha pek çok deyişimiz vardır.

İnsan sosyal bir varlık olarak toplum içinde yaşar. Yalnız yaşayamaz. Doğası gereği diğer insanlarla iletişim ve etkileşim halindedir. Etki olumlu ise insana ve topluma yararı vardır. Olumsuzluk durumunda zarar kaçınılmazdır. İnsan ilişkileri hoşgörü, saygı, sevgi ve empati ile yürütülürse sağlıklı, huzurlu bireyler ve giderek de aileler, toplumlar ortaya çıkar.

Birlik ve beraberlik tekdüzelik, tek tiplik de değildir. Birli, aynı ideal etrafında, aynı değerlere saygı duyarak, aynı hedefe yürümektir. Farklılıklara rağmen hoşgörü ile empati kurarak bir olmaktır. Farklılıklarımızı kucaklayarak bir arada olabilmektir. Birbirimizle uğraşmadan, didişmeden, herkesi olduğu gibi kabul ederek, birbirimize destek olarak yaşamaktır.

Uyum ve huzur içinde yaşamak için acılarda ve sevinçlerde ortak olabilmek, dertlere çare, sorunlara çözüm bulabilmektir. İnsanın kişisel ya da içinde yaşadığı toplumun hayata bakış açısı, günlük yaşam uygulamalarının "İnsancıl Birlik" temelinde gerçekleşmesini oluşturmaktır. Kişisel değerler, aile değerleri, ulusal ve evrensel değerler ayrı birer bütün-anlayış olarak birbirlerine ters düşmemelidir.

Maddi ve manevi sıkıntıları, sorunları yığıp biriktirmekle huzura kavuşulmaz. Onları başkaları ile paylaşarak huzur bulur, mutlu oluruz. İşin sırrı birlik ve beraberliktedir. Hatta dünyamızın geleceği de bu iki kelimenin global boyutta topluca uygulanmasına bağlıdır. Aksi durumda, bize yaşadığımız bir dünya kadar bir dünya daha gerekecektir.

Ben de birlik, beraberlik ve dirlik içinde bir dünya diliyorum, umut ediyorum ve bütün yüreğimle inanıyorum. Birliğimiz, beraberliğimiz ve dirliğimiz daim olsun değerli hemşehrilerim.

img

Sayın ziyaretçimiz, bu sayfada yer veremediğimiz diğer fotoğraflar, video, yazı ve benzeri içeriği görüntülemek için

Yorum

    Henüz bir yorum yapılmamışYorum Gönder